family_restroom
WIZYTY

PAŹDZIERNIK 2014


W październiku 2014 r. panie: dyr Katarzyna Głowacka, Magdalena Hajduk-Przybyła, Beata Węgrzynek oraz Ewa Kowalska wyjechały na tygodniową wizytę na Litwę do szkoły w Kiwiszkach. Wzięły tam udział w Festiwalu Sztuki, w czasie którego wyeksponowano prace plastyczne uczniów naszych szkół partnerskich, a także prowadziły zajęcia z litewskimi uczniami na temat sławnych polskich artystów - malarzy.

WRZESIEŃ 2014


DRUGA CZĘŚĆ WYMIANY UCZNIÓW ZE SZKOŁĄ W KIWISZKACH NA LITWIE

Zakończyła się już druga częsć naszej comeniusowej wymiany uczniów ze szkołą na Litwie. W maju 2014 r. grupa naszych uczniów miała okazję odwiedzić partnerską szkołę w Kiwiszkach, w okręgu wileńskim, a w zeszłym tygodniu uczniowie i nauczyciele z Kiwiszek przebywali u nas.
Wiele się działo w ciągu tych kilku dni. Najlepiej zobaczcie sami!
Zapraszamy do przejrzenia naszego fotoreportażu z tego ważnego wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy pani Alinie Makovskiej, nauczycielce szkoły w Kiwiszkach, koordynatorce projektu "Umysły bez granic" w szkole litewskiej, dzięki której wymiana ta mogła dojść do skutku. To jej starania i wysiłki umożliwiły uczniom naszych dwóch szkół spędzenie wspólnie niezapomnianych dwóch tygodni wiosną i jesienią 2014 roku.

MAJ 2014


W ostatnim tygodniu maja piętnastu uczniów naszej szkoły pod opieką pięciu nauczycieli (panie: Magdalena Sokołowska, Anetta Mazur, Agata Sielicka i Renata Parchańska oraz pan Patryk Misztal) wyjechała na tygodniową wymianę młodzieży do polskiej szkoły w Kiwiszkach na Litwie w okręgu wileńskim. Uczniowie brali udział w lekcjach z litewskimi rówiesnikami, w Dniu Sportu, warsztatach plastycznych oraz w wycieczkach do Wilna i do Troków.

PAJ 2014


Panie Katarzyna Radziejewska, Małgorzata Zabiełło-Grochowska, Katarzyna Wiener i Alina Morawiec spędziły tydzień w szkole tureckiej w Istambule, biorąc udział w Festiwalu Zdrowia i ucząc dzieci tureckie o polskich lekarzach, biologach i innych sławnych Polakach, których praca, odkrycia i wynalazki przyczyniły się do ulepszenia naszego życia. Zawieziony przez panie plakat wykonany przez naszych uczniów zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najciekawszą promocję zdrowego stylu życia.

MARZEC 2014


W marcu 2014 r. panie: dyr. Maria Szopa-Zając, Anna Milerska, Daniela Jeż, Anna Rzyman, Kazimiera Szczygieł i Elżbieta Pietrzak wzięły udział w wizycie roboczej w Crawley w Anglii. W czasie trwającej tydzień konferencji panie prowadziły z angielskimi uczniami lekcje na temat sławnych polskich matematyków, a także uczyły gry w "Farmera", wymyslonej przez polskiego matematyka, Karola Borsuka. Upominkiem przekazanym szkole angielskiej było kilka zestawów "Farmera" wykonanych ręcznie przez uczniów naszej szkoły.

Poza pracą w szkole, panie miały okazję zobaczyć Londyn i Brighton, a także spędzić trochę czasu w Arundell.

PAŹDZIERNIK 2013


TYDZIEŃ COMENIUSA W NASZEJ SZKOLE

Tydzień Comeniusa rozpoczęty!

Poniedziałek, 21 października 2013
Z samego rana pojawili się u nas goście - trzynastu nauczycieli z czterech krajów europejskich: Anglii, Grecji, Turcji i Litwy. Po zapoznaniu się z naszymi nauczycielami i Dyrekcją oraz zwiedzeniu szkoły spotykali się z nami w klasach. Przekazywali nam fascynujące informacje o swoich miastach, szkołach, krajach i o pochodzących z nich sławnych ludziach. Aż jedenaście klas miało okazję gościć dziś u siebie zagranicznych nauczycieli!
Zobaczcie galerię poniedziałkowych zdjęć


























































































































































Wtorek, 22 października 2013 r.
FESTIWAL ZIEMI I KOSMOSU

Przybyłych rano gości powitał pięknie udekorowany na kształt nocnego nieba hol szkoły, a w nim wspaniale przygotowane wystawy wykonanych przez naszych uczniów pojazdów kosmicznych, mieszkańców innych planet czy prac plastycznych na temat kosmosu. Na sali gimnastycznej uczniowie, goście i nauczyciele mieli okazję przeżyć wyjątkowe wydarzenie - Festiwal Ziemi i Kosmosu. Rozpoczęła go wiązanka śląskich piosenek w wykonaniu uczniów klas 2a i 5a. Pani Dyrektor powitała przybyłych na uroczystość gości oraz nauczycieli ze szkół partnerskich. Rozdane zostały nagrody i dyplomy dla zwycięzców zorganizowanych od początku roku szkolnego konkursów.
Głównym punktem programu było wspaniałe przedstawienie przygotowane przez teatr szkolny i klasę 3a, które przybliżyło wszystkim uczniom i gościom dzieciństwo i dzieło naszego wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika.
Po występie teatralnym szkoły partnerskie otrzymały pierwszy produkt naszego projektu - Kalendarz Kosmiczny na lata 2013-2015. Uroczystości zakończyła parada kosmitów, w czasie której zagraniczni goście wybrali - po burzliwych dyskusjach - najlepiej przebrane klasy (klasa 3a na poziomie klas 1-3 i klasa 5a na poziomie klas 4-6) i najlepsze stroje indywidualne (Rafał Dudek z klas 1-3 i Kacper Hyla z klas 4-6).
Potem nauczycieli ze szkół partnerskich czekała już tylko ciężka praca - wzięli udział w długiej konferencji, dyskutując na temat kolejnych zadań w projekcie.
Zobacz galerię dnia


















































































































































































































































































































































































































































































































Środa, 23 października 2013 r.
W środę zagraniczni goście spędzili kilka godzin poznając zabytki i uroki Krakowa. Odnaleźli wiele ciekawych miejsc, poznali krakowskie podania i legendy, a także fascynujące fakty z historii tego niezwykłego miasta.





































Czwartek, 24 października 2013 r.
PRACOWITY DZIEŃ W SZKOLE
W czwartek goście bardzo pilnie pracowali, spotykając się w klasach z uczniami naszej szkoły i opowiadając im o swoich wielkich ludziach, o swoich szkołach i krajach. Wszystkim klasom udało się choć raz w ciągu tego tygodnia zaprosić do siebie zagranicznych nauczycieli. Niektóre klasy szczególnie dobrze wykorzystały nadarzającą się okazję, jak np klasa 2c, która zaprzyjaźniła się z nauczycielkami z Litwy i umówila sie z nimi na nawiązanie korespondencji z jedną z tamtejszych klas. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom (i babciom) uczniów klas 3a i 5d, którzy postanowili pokazać gościom, na czym polega tradycyjna polska gościnność i przygotowali dla nich przepyszny poczęstunek - kilka rodzajów wspaniałych ciast, łazanki i rewelacyjny bigos. Dziękujemy!















Piątek, 25 października 2013 r.
W KOPALNI SREBRA
W piątek grupa zagranicznych nauczycieli zapoznawała się z przemysłowym dziedzictwem Górnego Śląska w czasie wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To już ostatni punkt programu pierwszego spotkania projektu "Umysły bez granic". W sobotę i niedzielę wszyscy goście powrócą do swoich krajów, by tam dzielić się wrażeniami z Polski z uczniami w swoich szkołach.








MAJ 2013


EUROPEJSKI TYDZIEŃ W NASZEJ SZKOLE
Dzień 1 - poniedziałek 20 V

Do szkoły przybyły dwie pierwsze delegacje: trzech nauczycieli ze Szkocji i cztery nauczycielki z Włoch. Goście spotkali się w czasie lekcji z uczniami klas 6a, 6c, 5b, 4c, 4d i 4b.
2









































































































































Dzień 2 - wtorek 21 V

Wtorek był najważniejszym dniem całej wizyty. Na sali gimnastycznej odbywał się w tym dniu Zamkowy Festiwal Filmowy, w czasie którego nasi uczniowie mieli okazję poznać przybyłych gości z Turcji (5 nauczycieli i 3 uczennice) oraz z Hiszpanii (2 nauczycielki), a także ponownie przywitać Szkotów i Włochów. Odsłonięta została tablica prezentująca produkt końcowy naszego projektu: "Kodeks Rycerski Współczesnego Ucznia", która wisieć będzie naprzeciwko sali nr 9. Zaprezentowanych zostało pięć filmów, nakręconych przez uczniów wszystkich pięciu szkół partnerskich. Projekcje przeplatane były piosenkami i tańcami poszczególnych krajów, w wykonaniu klas 1c, 2a i 2c.





























































































Festiwal zakończyło rozdanie nagród - pucharów - w pięciu różnych oskarowych kategoriach. Nasz film "O pięknej Azalce, tchórzliwym Aleksie i strasznym smoku" nagrodzony został za najlepszy oryginalny scenariusz, a puchar odebrała jego autorka, Małgosia Koptoń z klasy 6b.






























































Uczniowie realizujący program polsko-tureckiej wymiany dzieci wyjechali zaraz po Festiwalu na wycieczkę do Pszczyny.





























Dzień 3 - środa 22 V

Dzień trzeci wizyty upłynął gościom na wycieczce do Krakowa. Zwiedzili królewski zamek na Wawelu, spacerowali wdłuż Wisły, kupowali pamiątki w Sukiennicach, oglądali najciekawsze miejsca miasta i podziwiali urokliwe zakątki naszej dawnej stolicy.


















































































Dzień 4 - czwartek 23 V

Niestety z samego rana wyjechali już nauczyciele ze Szkocji. Cała reszta za to udała się do Tarnowskich Gór na zwiedzanie zabytkowej kopalni srebra.


















































































Po wyjściu z kopalni zajrzeli jeszcze do skansenu maszyn parowych i obejrzeli kilka naprawdę starych lokomotyw.
























Po południu dorośli pojechali do muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, a dzieci wraz z opiekunkami wybrały się na zwiedzanie ogrodu zoologicznego.
































KWIECIEŃ 2013


KUSADASI

W kwietniu 2013 roku nasi nauczyiele wraz z uczniami wzięli udział w wymianie ze szkołą z Kusadasi. Reprezentowały nas panie: Kornelia Magiera, Beata Węgrzynek, Magdalena Hajduk-Przybyła i Jolanta Jończyk oraz uczniowie: Bruno Kalański, Julia Noworzyn, Martyna Piętka i Paulina Kopczyńska. W czasie pobytu odbyły się wspólne warsztaty i zajęcia z uczniami szkoły tureckiej oraz wiele ciekawych wycieczek, związanych z tematyką projektu. Nasza grupa miała okazję zwiedzić Kusadasi, Izmir, Efez i Pamukkale.

MARZEC 2013


GLASGOW

W marcu 2013 roku odbyła się wizyta robocza w Dalmarnock Primary School w Glasgow. W czasie tej wizyty odbyły się targi książki zamkowej, podsumowujące etap "U-Knighted by Literature", a szkoła szkocka zaprezentowała tomik opowiadań, zawierający opowiadania o tematyce zamkowej, napisane przez uczniów wszystkich szkół partnerskich. Niestety, z powodu braku środków, nasza szkoła mogła być jedynie reprezentowana poprzez Skype.

PAŹDZIERNIK 2012


KUSADASI

W październiku 2012 roku trzy nasze nauczycielki, panie Daniela Jeż, Kazimiera Szczygieł i Katarzyna Szczepaniuk, reprezentowały naszą szkołę w czasie wizyty roboczej w Kusadasi w Turcji. Wizyta ta podsumowywała etap "U-Knighted by Tourism". Zaprezentowany został przewodnik po zamkach Europy, zawierający broszury i foldery zamkowe, przygotowane przez uczniów wszystkich szkół partnerskich po zwiedzeniu zamkow i pałaców znajdujących się w ich regionach. Panie prowadziły też zajęcia z uczniami szkoły tureckiej, pokazując im nasze piękne polskie zamki i opowiadając o związanych z nimi legendach i historiach.

MAJ 2012


OVIEDO

W maju 2012 osiem osób reprezentowało naszą szkołę na wizycie roboczej w hiszpańskiej szkole w Oviedo. Panie: Ewa Kowalska, Magdalena Hajduk-Przybyła, Renata Parchańska, Katarzyna Wiener, Katarzyna Głowacka, Ewa Piotrowska, Anetta Mazur i Alina Morawiec prowadziły zajęcia z uczniami hiszpańskimi na temat tradycji rycerskich na polskich zamkach. Wzięły też udział w wielkiej imprezie - Turnieju Rycerskim, zorganizowanym przez gospodarzy.

LUTY 2012


RAVENNA

Jak i w poprzednim projekcie, szkoła włoska z Ravenny, Istituto Comprensivo San Biagio, podjęła się zorganizowania wystawy. Tym razem była to wystawa sztuki zamkowej, do której eksponatów dostarczyli uczniowie wszystkich szkół partnerskich. W czasie wystawy szkołę naszą reprezentowały panie: dyrektor Maria Bilnik, Magdalena Bakes-Polakow, Sylwia Kwiecień, Agata Sielicka, Bożena Szot, Adrianna Brzezińska i Maria Machulec. Wystawa okazała się wielkim wydarzeniem w całej społeczności lokalnej - zaproszona była też telewizja i lokalna prasa.

PAŹDZIERNIK 2011


TYDZIEŃ COMENIUSA W NASZYM SZKOLNYM ZAMKU
23/10/2011 - 29/10/2011
PONIEDZIAŁEK 24 X 2011

Dzień zaczął się od spotkania dzieci biorących udział w wymianie – polskich i tureckich. Już o ósmej rano zebrały się w szkole i po powitaniu w gabinecie pani Dyrektor wraz ze swoimi opiekunkami, paniami Kornelią Magierą i Małgorzatą Zabiełło-Grochowską, pojechały na wycieczkę do Pszczyny. Tam zwiedziły zamek, skansen, spacerowały po zabytkowym parku i wzięły udział w warsztatach przyrodniczych w zagrodzie żubrów.
Nauczyciele natomiast przywitani zostali w drzwiach szkoły przez damę Anię i rycerza Mateusza, a w holu – przez obie panie Dyrektorki. Po spotkaniu zapoznawczym przy pysznych – upieczonych przez rodziców – ciastach przyszła pora na zwiedzanie szkoły. Goscie odwiedzali poszczególne klasy witając się z uczniami i polskimi nauczycielami, oglądając i fotografując nasze dekoracje, oraz zadając wiele pytań na temat życia w polskiej szkole. Przyszedł wreszcie czas na spotkania w klasach. Wiele klas już dzis miało okazję goscić u siebie nauczycieli z Turcji, Włoch i Hiszpanii. Nauczyciele tureccy opowiadali nam legendy ze swojego regionu, takie jak legenda o zamku królowej węży; nauczyciele z Włoch przekazali nam wiele pięknych prac i listów od swoich uczniów, a nauczyciele hiszpańscy zapoznali nas z hiszpańskimi zamkami oraz z historią o ostatniej bitwie sławnego rycerza – Cyda.
Wieczorem nauczyciele spotkali się jeszcze w “Chacie z Zalipia”, by spróbować specjałów kuchni polskiej i śląskiej.












































































































































































WTOREK 25 X 2011

We wtorek nauczyciele mieli w programie dwa ważne punkty. Pierwszym był udział w przygotowanym przez uczniów naszego szkolnego teatru Pokazie Legend. Poprzedziło go uroczyste powitanie i przedstawienie gości oraz rozdanie nagród za udział w zorganizowanych w szkole konkursach.
Przedstawianą legendą był "Smok Wawelski" w nowej, komediowej aranżacji opracowanej i wyreżyserowanej przez opiekunkę teatru, panią Beatę Węgrzynek. Goście byli zachwyceni i wiele czasu spędzili już po zakończeniu pokazu fotografując się z aktorami (i eksponatami). Drugą część dnia spędzili nauczyciele na konferencji, gdzie omawiano krok po kroku najważniejsze założenia programowe naszego projektu. Po obiedzie część gości postanowiła pojechać na wycieczkę do Oświęcimia.
Dzieci natomiast po Pokazie Legend udały się wraz ze swoimi opiekunkami do panewnickiej leśniczówki, gdzie przygotowano dla nich warsztaty ekologiczne, a także ognisko z kiełbaskami.


























































































































































































































ŚRODA 26 X 2011

Środę wszyscy goście - nauczyciele i uczniowie - spędzili na wycieczce. Zwiedzili dwa zamki: zamek w Będzinie oraz w Ogrodzieńcu. Nie starczyło czasu na wizytę w innych zamkach jurajskich, ale każdy miał okazję się z nimi zapoznać, spacerując między pięknie wykonanymi modelami w parku miniatur.








































































































































CZWARTEK 27 X 2011

Czwartek był pracowitym dniem - od rana goście prowadzili lekcje z naszymi uczniami, co było dla nich z pewnością bardzo męczące! Dzieci tureckie natomiast uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych razem ze swoimi gospodarzami, a na zakończenie dnia w szkole wzięły udział w zajęciach kółka turystycznego. Wieczorem cała grupa gości, polskich nauczycieli i rodziców spotkała się w szkolnej świetlicy na pożegnalnym spotkaniu. Wszystkim gościom wręczono certyfikaty, polscy nauczyciele przygotowali pyszny poczęstunek, a mama jednego z uczniów naszej szkoły przygotowała wspaniałe rycerskie zabawy dla dzieci i dorosłych, za co serdecznie dziękujemy!

















































































































































































































































PIĄTEK 28 X 2011

To już ostatni dzień konferencji w Katowicach. Rano wyjechali nauczyciele z Włoch i ze Szkocji. Pozostali nauczyciele i wszyscy uczniowie wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W programie - zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, kościoła mariackiego oraz podziemi rynku Starego Miasta. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek. Wieczorem pożegnali się z nami nauczyciele z Hiszpanii, a w sobotę rano - cała grupa turecka.









































MAJ 2011


W maju 2011 r. cztery nauczycielki (p. Anna Milerska, p. Daniela Jeż, p. Anna Rzyman i p. Elżbieta Pietrzak) wraz z dwójką uczniów (Matylda Winsch, 6a i Krzysztof Agdan, 5a) odwiedziły słoneczną Katalonię. Cała grupa najpierw spędziła dzień w naszej partnerskiej szkole w Igualadzie, gdzie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez panią Ester, koordynatorkę. Następnie polska ekipa wybrała się na całodzienną wycieczkę na Montserrat. Po niej nastąpiły trzydniowe intensywne i wypelnione pracą warsztaty morskie na Costa Dorada. Całość zakończona została zwiedzaniem Barcelony.

MARZEC 2011


W marcu 2011 r. pięć naszych nauczycielek (p. Magdalena Hajduk-Przybyła, p. Katarzyna Wiener, p. Renata Parchańska, p. Jolanta Jończyk i p. Katarzyna Szczepaniuk) pojechało z wizytą do szkoły naszych koordynatorów do Glasgow w Szkocji. Panie prowadziły lekcje z uczniami szkockimi, uczyły ich polskich gier, zabaw i piosenek. Najważniejszą częścią tej wizyty był Festiwal Muzyki Morskiej, na który również nasza szkoła nadesłała piosenki. Były to szanty w wykonaniu uczniów klasy 4a. Pomimo ciężkiej pracy, paniom udało się wygospodarować trochę czasu na wycieczkę do Edynburga oraz nad Loch Ness.

LISTOPAD 2010


WW listopadzie 2010 r. gościliśmy po raz kolejny nauczycieli i uczniów z innych krajów Europy. Tym razem przyjechały do nas panie ze Szkocji, Hiszpanii, Włoch i Grecji. Z Grecji przyjechała też czwórka uczniów: Magda, Artemis, Giorgios i Christos. Ich gospodarzami byli: Patrycja z 6b, Ania z 5a oraz Mateusz i Kuba z 5b.
Nasi goście spotkali się z uczniami naszej szkoły w czasie zajęć lekcyjnych. Każda klasa, która zgłosiła taką chęć, spotkała się na lekcji z nauczycielami z wybranego kraju. Były to wspaniałe okazje do poznania innej kultury, zwyczajów, do nauczenia się piosenek w obcych językach, do zadawania wielu nurtujących naszych uczniów pytań. Goście, poza pracą z polskimi uczniami, wybrali się na dwie wycieczki - do Krakowa oraz do Pszczyny i Tarnowskich Gór.
Kulminacją Tygodnia Comeniusa był Festiwal Filmowy, w czasie którego goście, nauczyciele i uczniowie podziwiali nakręcone przez uczniów wszystkich szkół partnerskich filmy poświęcone tematyce morskiej. Nagrodami festiwalowymi były statuetki Złotego Delfina. Swoją obecnością uświetniła nasz festiwal p. dr Jolanta Mol - koordynator krajowy Projektu Morza Bałtyckiego. W projekcie tym nasza szkoła działa od 2006 r.

MAJ 2010


W maju 2010 panie: Kazimiera Szczygieł, Ewa Kowalska, Małgorzata Zabiełło-Grochowska oraz Magdalena Hajduk-Przybyła oraz uczniowie: Katarzyna Suchy, Patrycja Piętka, Tomasz Szydło, Marcin Kuchta oraz Jakub Markiewicz polecieli do hiszpańskiej Katalonii, gdzie wraz z nauczycielami i uczniami ze szkół partnerskich wzięli udział w nadmorskich warsztatach zorganizowanych na Costa Brava przez szkołę z Igualady. Nasi uczniowie spędzili kilka nocy w domach u swoich hiszpańskich rówieśników, uczestniczyli z nimi w zajęciach szkolnych i warsztatach historycznych i przyrodniczych w nadmorskiej L'Escali. Razem z naszymi paniami zwiedzili też Barcelonę. Nauczyciele natomiast dokonali ewaluacji pierwszego roku projektu i przygotowali wspólnie raport postępów.

MARZEC 2010


W marcu 2010 r. panie: Magdalena Sokołowska, Ewa Piotrowska, Jolanta Jończyk oraz Alina Morawiec odwiedziły Istituto Omnicomprensivo San Biagio w Ravennie, we Włoszech. Razem z nauczycielami pozostałych szkół partnerskich odwiedziły cały ogromny instytut, składający si?z czterech dużych szkół, spotykając si?ze wszystkimi klasami. Głównym punktem całego spotkania było otwarcie wystawy sztuki. Na wystawie tej znalazły si?prace uczniów każdej ze szkół partnerskich, w tym także ponad trzydzieści prac naszych dzieci. Panie odwiedziły także piękne włoskie wybrzeże oraz zwiedziły cudown?Ravenn?

LISTOPAD 2009


W listopadzie 2009 r. panie: Anna Milerska, Anna Pawlica i Daniela Jeż wzięły udział w spotkaniu inaugurującym nowe partnerstwo wielostronne - projekt zatytułowany: "See the Sea - zobaczyć morze". Wizyta odbyła się w szkole koordynującej cały projekt: Dalmarnock Primary School w Glasgow, w Szkocji. W spotakniu wzięli poza nimi udział nauczyciele ze Szkocji, Grecji, Włoch i Hiszpanii. Głównym zadaniem wizyty było ustalenie planu działań w projekcie, zapoznanie się z nową grupą partnerską oraz z pracą w szkole szkockiej. Uczniowie przygotowali dla gości wspaniałą uroczystość, w czasie której każda klasa zaprezentowała wybrany przez siebie program związany ze szkockimi tradycjami. Wszyscy goście mieli też okazję na odwiedzenie różnych klas i zaprezentowanie czegoś związanego ze swoim morzem. Nasze panie przedstawiły w kilku klasach legendę o Juracie. Gospodarze przygotowali także dodatkową atrakcję: odwiedziny na szkockim wybrzeżu, w uroczym miasteczku Inveraray.

MAJ 2009


W maju 2009r. panie Kornelia Magiera, Beata Węgrzynek i Anna Milerska wzięły udział w ostatniej wizycie projektu "Better School = Better Life = Better Future". Była to wizyta, w czasie której podsumowane zostały trzyletnie działania w projekcie, a odbyła się w tureckim miasteczku Kirikkale, w szkole podstawowej Mehmet Akif Ersoy Ikogretim Okulu. Panie spotkały się z nadzwyczaj miłym powitaniem, przygotowanym przez rodziców, uczniów i nauczycieli tureckiej szkoły. Prowadziły z tureckimi dziećmi zajęcia poświęcone polskim krajobrazom, odwiedziły różne instytucje kulturalne i edukacyjne miasta, a także wzięły udział w wycieczkach do Ankary i Kapadocji. Po trzech latach pożegnanie ze znajomymi nauczycielami z sześciu europejskich szkół było bardzo smutne. Mamy jednak nadzieję, że nawiążemy wkrótce inne ciekawe znajomości w innych miejscach Europy i że będziemy mogli działać w wielu innych ciekawych projektach.

LUTY 2009


TYDZIEŃ COMENIUSA W NASZEJ SZKOLE

9 lutego, w poniedziałek, rozpoczął się kolejny, trzeci już w naszej szkole Tydzień Comeniusa. Tym razem odwiedziło nas dwunastu nauczycieli z: Niemiec (panie Sabine Keramati i Susanne Gnahn), z Rumunii (panie Oros Erika, Malan Katalin i Semedi Ibolya Monika), ze Słowacji (panie Kristína Jarkovičová, Soňa Nováková, Eva Lipovská i Mária Nagyová) i z Turcji (pani Gülşen Danaci i panowie Mustafa Çolak i Kenan Türk). W poniedziałek i w piątek uczniowie spotkali się z gośćmi na prowadzonych przez nich lekcjach, poświęconych krajobrazom Niemiec, Słowacji, Rumunii i Turcji. We wtorek mieli okazję przyjrzeć się jak wyglądają nasze obchody Święta Szkoły. Przedstawienie teatralne, które obejrzała z nami również pani prezydent Katowic, Krystyna Siejna, o dzieciństwie Mikołaja Kopernika i pokaz talentów naszych uczniów zrobiły na nich duże wrażenie, podobnie jak seria prezentacji pt. "Ciekawostki o kosmosie", przygotowanych przez klasy szóste. Nauczyciele z naszych szkół partnerskich mieli też okazję zobaczyć ciekawe miejsca w naszym kraju i regionie. W środę wybrali się do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, rezerwatu żubrów w Jankowicach i pałacu w Pszczynie. W czwartek natomiast zwiedzali Kraków i Wieliczkę.
Tegoroczna wizyta była szczególnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły. Po raz pierwszy odwiedzili nas uczniowie z innych krajów. Przyjechali z rewizytą i mieszkali u naszych kolegów, którzy gościli u nich w listopadzie 2007 i październiku 2008 roku. I tak ze Słowacji przybyli: Bibiána Benčatová, Kristína Kosková, Matúš Jarkovič i Michal Szabo, a goszczeni byli przez Julię Wojsław, Sylwię Jagiełę, Wojtka Szczepaniuka i Kornela Kucharczyka. Kasia Barczyk, Janek Pacan, Marek Grąbczewski i Michał Głowacki natomiast przyjęli u siebie trójkę uczniów z Niemiec: Andreę Roming, Sonję Fischl i Jakoba Langfeldera. Grupa uczniów miała specjalnie opracowany dla siebie program, w skład którego wchodziły - oprócz wycieczek i uczestniczenia w Święcie Szkoły - dwudniowe warsztaty ekologiczne, w czasie których przygotowali oni specjalny projekt konkursowy na temat ochrony środowiska leśnego. Nad przebiegiem całego tygodnia naszych młodych przyjaciół czuwały panie Kornelia Magiera i Małgorzata Zabiełło-Grochowska. Wtorkowe popołudnie upłynęło pod hasłem rozgrywek sportowych, poprowadzonych przez nasze nauczycielki WF-u, a w piątkowy wieczór młodzież wraz z opiekunami bawiła się razem z nauczycielami polskimi i zagranicznymi na wieczorku pożegnalnym. Rodzice przygotowali dla swoich pociech i ich gości wiele wspaniałych atrakcji, takich jak wyjścia do parku wodnego, kina, na kręgle czy ścianę wspinaczkową, a stworzona przez nich serdeczna atmosfera doprowadziła do tego, że przy pożegnaniu wylano wiele łez.
Wiele osób poświęciło mnóstwo swojego czasu, zapału i energii, by ten tydzień stał się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Wszystkim im w tym miejscu serdecznie dziękujemy!

PAŹDZIERNIK 2008


W dniach 12-18 października 2008r. nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wizycie w Zakladnej Skole w Levicach na Słowacji. Kadrę nauczycielską reprezentowały: pani Dyrektor Maria Szopa-Zając oraz panie: Anna Kula, Katarzyna Radziejewska, Katarzyna Wiener oraz Anetta Mazur. Panie prowadziły ze słowackimi uczniami lekcje poświęcone pięknym polskim krajobrazom. W wizycie uczestniczli też następujący uczniowie: Julia Wojsław (5c), Sylwia Jagieła (5a), Kornel Kucharczyk (5c) i Wojtek Szczepaniuk (6b), którzy mieszkali w domach u słowackich kolegów i mieli okazję poznać od podszewki życie w słowackiej szkole.

KWIECIEŃ 2008


W kwietniu 2008r. odbyła się w rumuńskiej szkole Ioan Slavici w Oradei wizyta studyjna dyrektorów szkół partnerskich. Szkołę naszą reprezentowały panie: dyr Maria Bilnik, Magdalena Hajduk-Przybyła, Małgorzata Zabiełło-Grochowska i Alina Morawiec. Poza podsumowaniem drugiego roku w projekcie i dyskusjami o sposobach pracy z uczniami zdolnymi, panie prowadziły lekcje poświęcone Mikołajowi Kopernikowi (z mistrzowską rolą p.dyr Marii Bilnik), zwiedzały Oradeę - piękne, stare, transylwańskie miasto, a także zapoznawały się ze specyfką pracy w szkole dla dzieci mniejszości węgierskiej pochodzenia romskiego.

LISTOPAD 2007


W listopadzie 2007r. cztery nauczycielki i czworo uczniów z naszej szkoły pojechało z wizytą do Niemiec, do bawarskiego miasteczka Vaterstetten, gdzie zostaliśmy ciepło przyjęci przez naszych niemieckich partnerów, szkołę Volksschule Vaterstetten. Była to pierwsza wizyta z udziałem uczniów, dlatego uważamy ją za tak ważne wydarzenie w życiu naszej szkolnej społeczności. Pod opieką pań: Anny Rzyman, Anny Milerskiej, Elżbiety Pietrzak i Ksymeny Karalińskiej do Bawarii polecieli: Kasia Barczyk (5b), Marek Grąbczewski, Michał Głowacki i Jaś Pacan (5e). Mieszkali w domach u niemieckich rodzin, chodzili z niemieckimi kolegami do szkoły na lekcje i cały czas musieli sobie sami radzić. Dali sobie radę doskonale, a rodziny były zachwycone ich angielskim! Nauczyli niemieckich kolegów gry w rondo, a także zwiedzili Monachium. Panie natomiast prowadziły lekcje z bawarskimi dziećmi, przekazując im informacje o Fryderyku Chopinie (bardzo wiarygodnie granym przez panią Ksymenę Karalińską) i ucząc tańczyć poloneza. Nie możemy się już doczekać wizyty niemieckich dzieci w naszej szkole!

KWIECIEŃ 2007


W kwietniu 2007r. panie: dyr. Katarzyna Szczepaniuk, Magdalena Hajduk-Przybyła i Agata Sielicka wzięły udział w wizycie studyjnej dyrektorów szkół w Toxotes Xanthis w Grecji. W czasie wizyty tej nastąpiło podsumowanie pracy w pierwszym roku projektu "Lepsza szkoła = lepsze życie = lepsza przyszłość". Panie dyskutowały z nauczycielami ze szkół partnerskich nad najskuteczniejszymi metodami pomocy uczniom mającym kłopoty w nauce i osiągającym słabe wyniki. Ważnym etapem wizyty były prowadzone z greckimi uczniami lekcje - ich tematem były śląskie legendy o Skarbniku, a panie występowały w ślaskich strojach. Przez tydzień malutka szkółka w greckiej wiosce była w samym sercu Europy.

STYCZEŃ 2007


W styczniu 2007r. panie: Katarzyna Radziejewska, Beata Węgrzynek, Katarzyna Głowacka i Renata Parchańska reprezentowały naszą szkołę w czasie wizyty roboczej w szkole Pöllönkankaan koulu w Oulu w Finlandii. W czasie wizyty panie wzięły udział w dwóch konferencjach Comeniusa, oglądnęły szkołę, zapoznały się z fińskimi uczniami oraz prowadziły z nimi lekcje poświęcone polskiej legendzie. Legendą tą była pięknie przedstawiona legenda o Smoku Wawelskim, a każda lekcja kończyła się nauką krakowiaka. Wspaniałe stroje, w których występowały nasze nauczycielki, przyciągały uwagę wszystkich uczniów, nauczycieli i gości. Przed powrotem do Polski, panie zdążyły jeszcze odwiedzić Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

PAŹDZIERNIK 2006


Od 16. do 20. października gościliśmy w naszej szkole 15 nauczycieli z sześciu krajów partnerskich, którzy przyjechali do nas na wizytę roboczą i konferencję programu Socrates Comenius. Oto lista gości:

Armi Aaltonen, Marjo Karkas, Tytti Reunamaki, Ulla Sakkinen
Sabine Keramati, Herma Schlomer von Dusterlho
Kristina Jarkovic
Oros Erika, Malan Katalin
Sefyi Yilamaz, Saliha Ersoy, Aynur Alcin
Tsihlakidou Irini, Efkarpidou Elpida, Mota Vasiliki

W ciągu pięciu dni goście spotkali się ze wszystkimi uczniami – prowadzili zajęcia we wszystkich klasach, ucząc nas swoich narodowych legend. Poza tym przedstawili nam swoje szkoły i prowadzili z nami niekończące się rozmowy w czasie przerw. Znaleźli też czas, żeby zwiedzić Katowice i Kraków.

MAJ 2006


W maju 2006r. w szkole De La Salle College Junior School w Birgu na Malcie odbyła się wizyta studyjna dyrektorów szkół, której głównym celem była ewaluacja całego trzyletniego projektu "Tradycje". Naszą szkołę reprezentowała dyr. Maria Szopa-Zając, p. Ewa Kowalska i koordynator szkolny, p. Anna Milerska. Poza dyskusjami o kończącym się projekcie, zapoznawaniem się ze specyfiką szkoły oraz poznawaniem historii i krajobrazów Malty, nauczycielki nasze miały okazję do uczestniczenia w niezywkle uroczyście obchodzonych Dniach Patrona, obejrzenia wielkiej wystawy UNESCO oraz prowadzenia lekcji z maltańskimi dziećmi. Tematyką lekcji były obchody Barbórki i legenda o Skarbniku, do której dzieci tworzyły wielką ilustrację węglem.

LUTY 2006


W lutym 2006r. w szkole St. Thomas of Canterbury Blue Coat CE Junior School w Chester, w Anglii odbyła się wizyta robocza nauczycieli szkół biorących udział w projekcie. Naszą szkołę reprezentowały panie: Danuta Świgoń, Barbara Kleinert i Kazimiera Szczygieł.
Nasze nauczycielki prowadziły lekcje poświęcone Czasowi Świętowania - Barbórce. Połączone było to z wykonywaniem górniczych czapek i śląskich wianków oraz z nauką Trojaka. Pani K. Szczygieł w pięknym śląskim stroju budziła powszechne zainteresowanie uczniów, rodziców i nauczycieli.
Poza prowadzeniem lekcji, reprezentantki naszej szkoły wzięły udział w konferencji Comeniusa, zaprezentowały nasz kraj, miasto i szkołę, zapoznały się z pracą w szkole angielskiej, zwiedziły piękne Chester i Liverpool.

LISTOPAD 2005


W dniach 7 - 11 listopada w ramach konferencji Socrates Comenius gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z Angliii,Hiszpanii i Malty. Już w niedzielę 6. listopada wybraliśmy się z nimi do Krakowa i pokazaliśmy im piękne miejsca starego grodu: Kazimierz, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki i Franciszkański. Od poniedziałku goście mieli okazję oglądać naszą szkołę oraz prowadzić z nami lekcje. W poniedziałek Teatr "Wizjer" przedstawił baśń o "Smoku Wawelskim". W kolejnych czterech dniach nauczycielki ze szkół partnerskich prowadziły lekcje. Uczyły nas tańczyć, gotować czekoladę, zapoznawały z tradycjami w ich krajach. We czwartek z okazji Święta Niepodległości klasy IIa i IIb, junior czirliderki i Teatr Wizjer przedstawiły piękny program artystyczny. Goście byi zachwyceni szkołą, uczniami i naszymi występami. Mile i długo będziemy wspominać tę wizytę i lekcje, podczas, których nie tylko bawiliśmy się, ale również "szlifowaliśmy" umiejętności z języka angielskiego. Wielu z nas całkiem dobrze poradziło sobie w rozmowach z gośćmi w języku angielskim.

MAJ 2005


W maju 2005r. panie Kornelia Magiera i Ewa Piotrowska pojechały na wizytę roboczą do szkoły Collegio Publico Madre de Dios Logrono w Hiszpanii. Tematem wizyty, podobnie jak poprzednich dwóch wizyt w tym roku szkolnym, były gry i zabawy. Dlatego nasze nauczycielki, poza uczestniczeniem w spotkaniach Comeniusa, w wizytach u władz miasta i zapoznawaniem się ze specyfiką pracy w szkole hiszpańskiej, prowadziły zajęcia poświęcone polskim grom i zabawom z hiszpańskimi uczniami. Dzieci były zachwycone i na pewno od czasu tej wizyty hiszpańskie skwerki i podwórka są miejscami, gdzie bawi się i gra nie tylko po hiszpańsku, ale też po polsku.

STYCZEŃ 2005


W styczniu 2005r. w szkole koordynującej projekt "Tradycje", St. Thomas of Canterbury Blue Coat CE Junior School w Chester, w Anglii, odbyła się wizyta studyjna dyrektorów szkół partnerskich i spotkanie koordynatorów. Z ramienia naszej szkoły w wizycie uczestniczyła p.dyr. Maria Bilnik oraz koordynator szkolny p. Anna Milerska. Panie przeprowadziły we wszystkich klasach lekcje poświęcone grom i zabawom - nauczyły dzieci angielskie wielu różnych zabaw i ćwiczeń z chustą Klanzy, co spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem i wielkim zainteresowaniem.

LISTOPAD 2004


Wizyta robocza programu Comenius w niemieckiej szkole Grundschule Worfelden była pierwszą wizytą zagraniczną, w której wzięła udział nauczycielka z naszej szkoły. P. Magdalena Sokołowska zaprezentowała uczniom niemieckim i nauczycielom biorącym udział w projekcie naszą szkołę oraz prowadziła zajęcia z dziećmi na temat polskich gier i zabaw. Między innymi nauczyła całą niemiecką szkołę gry w kwadranta, który jest specjalnością naszych lekcji WF-u.

STYCZEŃ 2003 - WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA


Uwaga! Nasza szkoła postanowiła przystąpić do europejskiego programu dla szkół Comenius.
Nauczycielka języka angielskiego, p. Anna Milerska, pojechała w styczniu 2003r. do Chester, do Anglii, na wizytę przygotowawczą. W czasie wizyty nauczyciele ze szkół z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Malty i Polski opracowali plan trzyletniego projektu "Tradycje". Jeśli wszystko się uda, projekt ruszy we wrześniu 2003r. i potrwa aż do czerwca 2006r. W tym czasie nasi uczniowie będą mieli okazję opracowania wielu ciekawych tematów, zapoznania się z pracami swoich rówieśników w innych krajach Europy, nasi nauczyciele odwiedzać będą szkoły partnerskie, a nauczyciele z krajów partnerskich przyjadą z wizytą do nas!


reply wstecz