Szkoła Podstawowa nr 34
im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
Poniedziałek, 11.02.2013r.
Dla niektórych z nas to kolejna zimowa przygoda – półkolonie w szkole - pełne wrażeń i atrakcji.
Najpierw dokładniej poznaliśmy się w swoich grupach, potem panie zapoznały nas z wieloma regulaminami, a następnie rozpoczęły się zajęcia: sportowe, plastyczne i filmowe. Czas popołudniowy spędziliśmy na wspaniałej zabawie w Nibylandii.
Wtorek, 12.02.2013r.
Ach, co to był za dzień. Najpierw zajęcia na basenie – cudownie. Potem półtoragodzinny, pełen śmiechu relaks w Cinema City na filmie pt „Zambezia”. Następnie znów wysiłek fizyczny na kręgielni – i tu niespodzianka – spotkanie, pokaz i wspólne zdjęcie z wielokrotną Mistrzynią Polski w zespołach par i trójek, zdobywczynią Pucharu Polski oraz członkinią drużyny Mistrzów Polski w Bowlingu. Po powrocie do szkoły pyszny obiadek – pizza. Do następnego dnia .
Środa, 13.02.2013r.
Dzisiejszy pobyt na półkoloniach spędziliśmy w Izbie Tradycji „Wiejska Chata” w Gliwicach – Bojkowie. Był to bardzo pracowity i pouczający dzień. Po zapoznaniu się z techniką malowania na szkle każdy z nas namalował obrazek o tematyce zimowej. Prace wyszły przepiękne - ozdobią nasze mieszkania i będą wspaniałą pamiątką. Po krótkiej przerwie, na której posililiśmy się przepysznym pączkiem i malinowo – cytrynową herbatką, przystąpiliśmy do dalszej pracy. Najpierw pani zapoznała nas z historią „Od ziarenka do bochenka”, a potem przystąpiliśmy do wyrabiania swojej bułeczki: musieliśmy wyrobić ciasto, uformować trzy wałki, a z nich ukształtować plecioną bułeczkę . Na końcu posypaliśmy ją makiem lub sezamem. Kiedy bułeczki piekły się w piecu, my oglądaliśmy film o wypieku chleba dawniej i dziś. Z niecierpliwością czekaliśmy na nasze bułeczki. Warto było. Pani wyjęła z pieca piękne, brązowiutkie, chrupiące bułeczki. Niestety z konsumpcją musieliśmy czekać aż wystygną. Po powrocie do szkoły czekając na rodziców rozwijaliśmy nasze talenty plastyczne, sportowe lub towarzyskie (ploteczki).
Czwartek, 14.02.2013r.
Wprawdzie zima powolutku zmierza ku końcowi, ale nam udało się jeszcze skorzystać z jej uroków. Dzisiaj byliśmy w Dąbrowie - Górniczej Kuźniczki, a tam same atrakcje: kulig na pontonach, przejażdżka jeepem po lesie, przejażdżka konna i spacer wąwozem. Wrażeń co niemiara – pontonem na śniegu – coś wspaniałego, jadąc jeepem oglądaliśmy pomniki przyrody, żerowiska bobrowe, ambony, jazda wierzchem – super. Mieliśmy okazję napełnić paśnik, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o życiu zwierząt zimą. Podczas spaceru podziwialiśmy przepiękny krajobraz, a niektórzy z nas mieli okazję stanąć oko w oko z czterema pięknymi sarenkami. Leśna wędrówka zakończyła się bitwą na śnieżki.
Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
Piątek, 15.02.2013r.
To już ostatni dzień pierwszego tygodnia półkolonii. Spędziliśmy go równie ciekawie jak poprzednie, aczkolwiek inaczej. Byliśmy w Laserhause w Katowicach. Każdy kto tylko miał ochotę, mógł błądzić w laserowym labiryncie, brać udział w laserowym paintball na arenie oraz wykazać się zręcznością w grze piłkarzyki i w cymbergaja. Po powrocie do szkoły odbyły się zajęcia w czterech grupach: sportowej, plastycznej, filmowej i komputerowej.
Poniedziałek, 18.02.2013r.
Dzisiaj początek drugiego tygodnia ferii. Przed nami pięć dni wielkiej przygody. Najpierw pojechaliśmy na basen, a potem do kina Helios na film pt. „Ralph Demolka”. Po pysznym obiedzie czekały nas ciekawe (jak zwykle) zajęcia sportowe, plastyczne, komputerowe, filmowe i świetlicowe. Nie było czasu ani miejsca na nudę.
Wtorek, 19.02.2013r.
Kolejny dzień ferii był fascynujący. Obfitował w różnorodne zajęcia na Zamku w Tarnowicach Starych. Odbyły się tam warsztaty muzealne, na których dowiedzieliśmy się o historii zamku, jego właścicielach. Mieliśmy okazję nie tylko podziwiać przepiękne wnętrza i eksponaty, ale mogliśmy otwierać sekretne szafy, sekretarzyki, siadać na tronie królewskim, grać w ruletkę, pisać na starych maszynach do pisania, liczyć na „kalkulatorach z korbką”, przymierzać elementy zbroi. Drugim zajęciem były zajęcia w skryptorium, czyli w pomieszczeniu, w którym w dawnych czasach tworzono księgi, zapisy na pergaminach. Pisaliśmy gęsim piórem, oj, co niektórzy bardzo się męczyli. Potem ozdabialiśmy wykonane na papierze czerpanym certyfikaty czeladnicze. Kolejnym warsztatem były zajęcia z rycerzem z Bractwa Rycerskiego, na których poznaliśmy historię rycerstwa, ich zajęcia, elementy zbroi. Niektórzy z nas zostali pasowani na rycerzy, przymierzali strój rycerski i damy dworu. Po warsztatach udaliśmy się do karczmy Wrochema na pyszny posiłek. Niektórzy z nas w drodze do autokaru rozegrali śnieżną bitwę. To był bardzo udany dzień.
Środa, 20.02.2013r.
Kolejny dzień atrakcji - tym razem w Szkole Policji w Piotrowicach. Dzisiaj mieliśmy okazję zobaczyć jak uczą się przyszli policjanci. Po szkole oprowadzał nas pan podinsp. Bartosz Głowacki i pani aspirant Aleksandra Kukuła . Przyglądaliśmy się ćwiczeniom samoobrony, walce ze środkami przymusu bezpośredniego. Największą frajdą był to, że mogliśmy przez chwilę być policjantami (niektórzy byli złodziejami i przestępcami). Zakładaliśmy kajdanki, ubieraliśmy hełmy, kamizelki kuloodporne, „strzelaliśmy” z pistoletów i karabinów. Po przerwie w policyjnej kantynie zwiedziliśmy strzelnicę i miasteczko symulacyjne. Policjanci, którzy nas oprowadzali przypomnieli nam również zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy oraz przypomnieli nam o prawidłowym reagowaniu w kontaktach z nieznajomymi. Bardzo dziękujemy Komendantowi Szkoły panu insp. J. Kalecie za umożliwienie zwiedzania szkoły, a naszym przewodnikom za zorganizowanie tak ciekawych zajęć, które dostarczyły nam dużo wiedzy i zabawy.To nie koniec atrakcji w tym dniu. Po obiedzie, który zjedliśmy z wieeeeeeeeeelkim apetytem, rozpoczęła się druga część atrakcji, a mianowicie - Półkolonijny Turniej "1 z 10". Następnie odbyła się miniolimpiada sportowa. Zwyciężcy obu konkurencji zostaną wyłonieni przez jury, a nagrody wręczone w piątek. Dla chętnych odbył się kurs tańca "hip - hop", a zapaleni sportowcy mieli zajęcia sportowe. Tak więc dzień dzisiejszy był niezwykle urozmaicony.
Czwartek, 21.02.2013r.
Dzisiejszy dzień upłynął nam na wycieczce w dawnej stolicy Polski – Krakowie. Najpierw wybraliśmy się w podróż w przeszłość w podziemiach Rynku krakowskiego. Zwiedzanie podziemi to wspaniała lekcja historii. Potem niektórzy z nas pochłonięci zostali zakupami pamiątek w Sukiennicach, a inni karmili gołębie, które bardzo nas polubiły, bo jadły nam z ręki. Następnie przez planty podeszliśmy pod siedzibę królów polskich – Wawel, a stamtąd bulwarami do Centrum Sztuki Japońskiej. Tam oglądnęliśmy prezentację pt. „Witaj Japonio”, po której przystąpiliśmy do pracy. Jedna grupa zmagała się z nauką pisania liter japońskich – uff , a druga grupa składała orgiami – kapelusz Samuraja i ptaszka. Młodsi uczestnicy mieli okazję ubrać kimono i bawić się na matach. Wracając do autokaru przeszliśmy obok wawelskiego smoka. Była to wspaniała wycieczka.
Piątek, 22.02.2013r.
To już ostatni dzień wspaniałej zabawy. Tak jak poprzednie obfitował w różne atrakcje. Najpierw byliśmy w Teatrze Ateneum na przedstawieniu „Trzy włosy”. Potem pojechaliśmy do Nikiszowca, który jest zabytkowym, śląskim górniczym osiedlem. Jest Pomnikiem Historii. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Katowic. Tam oglądaliśmy prace malarzy – amatorów Grupy Janowskiej, zobaczyliśmy jak dawniej mieszkali tam górnicy. Pani przewodnik opowiedziała nam krótko historię powstania tej dzielnicy.
Idąc do autokaru podziwialiśmy niepowtarzalne zabudowania.
W szkole po obiedzie były zajęcia sportowe, komputerowe, plastyczne. Na koniec pani Barbara Kleinert wręczyła zwycięzcom konkursów nagrody. Na pożegnanie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.