Szkoła Podstawowa nr 34
im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

DZIEŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ W NASZEJ SZKOLE
W poniedziałek 8 lutego 2010r. odbyły w naszej szkole się obchody Dnia Kultury Żydowskiej w ramach Święta Comeniusa. Tematyka tego dnia związana była z panią Melissą Finch, naszą asystentką językową, przedstawicielką londyńskiej gminy żydowskiej, z którą właśnie się żegnaliśmy po jej prawie półrocznym pobycie w naszej szkole w ramach programu „Comenius – Uczenie się przez całe życie – Asystentura Comeniusa”.

Głównym punktem obchodów Dnia Kultury Żydowskiej było przedstawienie teatralne „Wieczór przy szabasowych świecach”, przygotowane przez nasz szkolny Teatr Poszukiwań Twórczych „Wizjer” pod przewodnictwem pani Beaty Węgrzynek. Przedstawienie to miało nowatorską formę, po raz pierwszy zastosowaną w naszej szkole. Nagrane uprzednio fragmenty przedstawiające poszczególne etapy życia żydowskiego dziecka od narodzin do wesela przeplatane były wystawianymi na żywo scenkami opowiadającymi o żydowskich świętach, tradycyjnej kuchni i ciekawostkach dotyczących religii, zwyczajów czy życia codziennego. Całości towarzyszyła nastrojowa żydowska muzyka, a blask siedmiu szabasowych świec nastrojowo rozjaśniał mrok zaciemnionej sali.

Zaproszenie na nasze święto przyjęli ważni goście, których obecność dodała splendoru całemu przedsięwzięciu. Z Urzędu Miasta Katowic przybyła do nas pani Grażyna Burek, kierownik pierwszego referatu Wydziału Edukacji. Gościliśmy także pana Jarosława Banysia, prezesa Fundacji „Or Chaim – Światło Życia” oraz dwie siostry sercanki z Ukrainy, Laurentę z Nowogrodu Wołyńskiego i Franciszkę z Romanowa koło Berdyczowa. Pan Jarosław Banyś zapowiedział nawiązanie współpracy pomiędzy fundacją „Or Chaim” a naszą szkołą, dzięki której uczniowie starszych klas będą mieli okazję poznać żydowskie tradycje i kulturę oraz wybrać się na wycieczki śladami żydowskich mieszkańców miasta Katowic. Siostry sercanki z Ukrainy podzieliły się z nami doświadczeniami ze swojego pełnego trudów życia i pracy wśród dzieci różnych wyznań i narodowości mieszkających na terenach dawnych Kresów Południowo – Wschodnich Rzeczpospolitej.

Ostatnim elementem uroczystości było wręczenie nagród osiemnastu najlepszym uczniom z dziesięciu szkół katowickich, którzy przez cztery miesiące współzawodniczyli w organizowanym przez nasze nauczycielki języka angielskiego, p. Annę Milerską i p. Magdalenę Hajduk-Przybyłę, oraz przez asystentkę językową, p. Melissę Finch Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej „UK is OK.” Konkurs był bardzo trudny, wymagał wiele cierpliwości i systematyczności, a uczestnicy napracowali się solidnie. Dlatego cieszyliśmy się bardzo, że wraz ze swoimi nauczycielami zaszczycili nas swoją obecnością i wraz z nami przeżywali to niezwykłe spotkanie z kulturą żydowską. Mamy nadzieję, że przypadły im do gustu nagrody, których sponsorom serdecznie dziękujemy.



<-- powrót