Szkoła Podstawowa nr 34
im. Mikołaja Kopernika w Katowicach

FOTOREPORTAŻ Z TYGODNIA COMENIUSA


Poniedziałek 15.11 - Dzień 1:

Nauczyciele ze szkół partnerskich po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. Po krótkim powitaniu udali się na spacer po szkole: odwiedzili klasy, świetlicę, salę gimnastyczną, przywitali się z uczniami. Niektóre klasy już dziś miały szansę spotkać się z gośćmi u siebie na lekcjach. Uczyliśmy się szkockiej i polskiej (!) piosenki, poznawaliśmy codzienne życie w szkockiej szkole, odwiedziliśmy piękną grecką wyspę Antiparos i podziwialiśmy jej urocze krajobrazy, a także zapoznawaliśmy się z katalońską tradycją budowania zamków z... ludzi! Teraz na spotkanie z gośćmi niecierpliwie czekają pozostałe klasy.



Przybyli do nas też na wymianę uczniowie greccy - Magda, Artemis, Christos i Giorgios. Razem ze swoimi gospodarzami i uczniami z zeszłorocznej wymiany hiszpańskiej spędzili pożytecznie czas najpierw na zabawach zapoznawczych, potem na warsztatach przyrodniczych w leśniczówce, na pikniku z kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem i wreszcie na lodach w lokalnej kawiarni.

DZIEŃ 2 - WTOREK 16.11

Wtorek stał w naszej szkole pod znakiem Festiwalu Filmowego. Rano greccy uczniowie uczestniczyli wraz ze swoimi gospodarzami w zajęciach lekcyjnych. Ciekawe, czy podobało im się w polskiej szkole... Nauczyciele natomiast w tym samym czasie spotkali się z dr Jolantą Mol, koordynatorem narodowym Projektu Morza Bałtyckiego, w którym nasza szkoła uczestniczy od 2006 roku. Dr Mol opowiedziała im o głównych założeniach projektu, o jego poszczególnych programach i zachęciła do współpracy z siostrzanymi projektami BSP działającymi w krajach naszych gości.
O 10.00 rozpoczął się nasz Festiwal - a był to festwial filmów o tematyce morskiej, nakręconych przez wszystkie szkoły partnerskie. Nawiązując do tematyki marynistycznej, wszyscy prezenterzy przebrani byli w stroje piratów, członkowie chórku szantowego - w stroje marynarskie, a gości witała muzyka z "Piratów z Karaibów". Po krótkim wstępie, w czasie którego przemówiły do gości i uczniów dyr Maria Bilnik i dr Jolanta Mol, a także rozdano nagrody dla zwycięzców różnych morskich konkursów, rozpoczęły się pokazy filmów. Zobaczyliśmy więc: reportaż z podróży polskiej ekipy na plan zdjęciowy nad morze, przegląd żyjących w Atlantyku zwierząt morskich (film szkoły szkockiej), film prezentujący sposoby spędzania czasu nad morzem i na plaży (Włochy), film promujący aktywny i twórczy wypoczynek nad morzem (Hiszpania), film przedstawiający niepowtarzalne krajobrazy greckiego Morza Egejskiego oraz - na sam koniec - filmową adaptację polskiej legendy o zaślubinach Polski z morzem. Filmy rozdzielane były szantami, śpiewanymi pięknie przez uczniów klasy 3b i 4a. Po zakończeniu pokazów rozdane zostały nagrody Katowickiej Akademii Filmowej - Złote Delfiny. Dla uczniów w ten sposób zakończył się Dzień Comeniusa w naszej szkole. Nauczyciele - polscy i zagraniczni - udali się jeszcze na trwające do wieczora obrady na temat dalszych działań w naszym projekcie.

DZIEŃ 3 - ŚRODA 17.11

W środowy poranek wszyscy goście i przedstawiciele gospodarzy spotkali się bardzo wczesnym rankiem i wspólnie pojechali na całodzienną wycieczkę do Krakowa. Tam zwiedzali przede wszystkim nasz piękny zamek na Wawelu, jego komnaty i zbrojownię, a także inne ciekawe miejsca Wawelskiego Wzgórza: katedrę, groby królewskie i Dzwon Zygmunta.
Po krótkiej przerwie na lunch zerknęli jeszcze na Smoka Wawelskiego, który ku ogólnej radości kilkakrotnie zionął ogniem, po czym przeszli Traktem Królewskim na Rynek Starego Miasta. Tam spędzili kilka godzin chodząc po Sukiennicach, kupując pamiątki, pijąc pyszną gorącą czekoladę, czy też po prostu spacerując po urokliwych krakowskich uliczkach. Do Katowic cała ekipa wróciła późnym wieczorem.

DZIEŃ 4 - czwartek 18.11

Czwartek był dla naszych gości dniem wytężonej pracy. Od samego rana do popołudnia odwiedzali klasy i prowadzili lekcjem poświęcone swoim tradycjom. Nasi uczniowie mieli okazję spotkać nauczycieli z Hiszpanii, Grecji i Włoch. Nauczyli się wiele ciekawych rzeczy na temat budowania wież z ludzi w Katalonii, na temat legendy o Tezeuszu, Ariadnie i Morzu Egejskim i na temat sycylijskich legend.



Uczniowie z międzynarodowej polsko-greckiej grupy pojechali natomiast do skansenu na warsztaty historyczne na temat szkoły w przeszłości. Dowiedzieli się, jak dawniej wyglądały lekcje, co nosiło się w tornistrze, na czym i czym się pisało, a także - jak nauczyciele karali w dawnych czasach krnąbrnych uczniów.

Ponieważ większość gości już w piątek wyjeżdża, w czwartek wieczorem nasi nauczyciele zaprosili wszystkich gości, uczniów zaangażowanych w wymianę oraz ich rodziców na imprezę pożegnalną. Stoły uginały się od pysznego jedzenia, zebranych zabawiał magicznymi sztuczkami iluzjonista, a na koniec wszyscy pląsali wesoło w rytm tanecznej muzyki.

DZIEŃ 5 - piątek, 19.11

Jako że jedynie greccy goście nie wrócili jeszcze do domu, w pomniejszonym składzie wybraliśmy się na poznawanie ciekawych miejsc na Śląsku. Z samego rana greccy nauczyciele, uczniowie, ich gospodarze i opiekunowie z naszej szkoły odwiedzili pałac w Pszczynie, który bardzo się wszystkim spodobał. Stamtąd grupa przejechała do Tarnowskich Gór, na lunch do malowniczo położonej, urokliwej restauracyjki "Ania z Zielonego Wzgórza". Po lunchu czekała gości wizyta w zabytkowej kopalni srebra, gdzie największą atrakcją okazała się przejażdżka łodzią wzdłuż chodnika wodnego. Zadowoleni, wycieczkowicze wrócili do Katowic. Goście spędzą ostatni wieczór w Polsce, ze swoimi polskimi przyjaciółmi.

<-- powrót